“De er blandt de førende indenfor miljø og geotekniske undersøgelser”

Gert Hansen

Anmeldelse fra Google

V1 kortlægning

Et område kan blive kortlagt på vidensniveau 1 (V1), hvis regionen har kendskab til nuværende eller tidligere aktiviteter, der kan have forårsaget forurening på området. Området er således kortlagt på baggrund af en mistanke om mulig forurening.

V2 kortlægning

Et område bliver kortlagt på vidensniveau 2 (V2), hvis der er dokumentation for jordforurening på arealet. Der er hermed foretaget undersøgelser på stedet for at dokumentere forureningsgraden.

En kortlægning af en ejendom kan ofte være et problem i forbindelse med køb eller salg.

Vi kan hjælpe med håndtering af den kortlagte grund

Er din grund blevet kortlagt, gælder der særlige regler for anvendelse af grunden. Der skal søges om tilladelse ved både kommune og region, hvis man ønsker at igangsætte et byggeri eller anlægsarbejde i form af bolig, institution, legeplads eller lignende. Det samme gælder for alle byggeprojekter på kortlagte arealer, hvor der skal tages hensyntil grundvandsinteresser eller overfladevand.

Hvis du vil have afklaring på, hvorvidt din V1 grund er forurenet eller ej, kan vi hjælpe med at indhente det relevante historiske materiale samt udarbejde de nødvendige ansøgninger og beskrivelser til regionen. Når oplæg og beskrivelse af undersøgelse er godkendt af den pågældende region, kan vi udføre selve undersøgelsen.

Finder vi ingen forurening, vil grunden kunne udtages af kortlægningen. Træffer vi en forurening, vil vi kunne afgrænse denne, og måske få noget af arealet ud af kortlægningen.

Er din grund V2 kortlagt, kan vi hjælpe med at gøre oprensningen overskuelig og lave et prisoverslag på oprensning samt dokumentere overfor myndighederne, at forureningen er fjernet eller afgrænset.

Hvad kan vi tilbyde?

  • Historisk gennemgang af grunden for så præcist som muligt at kunne beskrive mulige forureningskilder og placering af disse.
  • Vi kan planlægge prøvetagning i samråd med den pågældende region, således at der er nok analyser til at udtage grunden fra kortlægning, såfremt prøverne er rene.
  • Efter endt prøvetagning og analyse, samles det hele i en miljøteknisk rapport, som dokumentation af jordens tilstand til den pågældende region.
  • Træffes der forurening, kan vi hjælpe med at finde forureningens udbredelse, så omkostningerne ved en evt. oprensning kan beregnes.
  • Vores miljørådgivere har stor erfaring med håndtering af V1 og V2 kortlagte grunde.

Kontakt os i dag

Hvis du har yderligere spørgsmål vedr. V1- eller V2-kortlagte arealer, så kontakt os i dag og få en uvildig rådgivning.

Ring på tlf. 47 33 32 00 eller send en e-mail til [email protected].

Skal vi ringe dig op?

Udfyld formularen. Så ringer vi dig op hurtigst muligt (typisk inden for 24 timer på hverdage).

Dansk rådgivende ingeniørfirma

Vi bruger egne miljørådgivere, ingeniører og borefolk.

Vi arbejder under rådgiveransvar

Som kunde hos os er du dækket af vores rådgiveransvarsforsikring

Vi har over 40 års erfaring

Franck Miljø- og Geoteknik blev grundlagt i 1979 af brødrene Bjarne og Freddie Franck og beskæftiger i dag ca. 50 medarbejdere, heraf 20 ingeniører og geologer.

Vi har kontor i Horsens og har gennem årene gennemført over 50.000 projekter og udført mere end 100.000 boringer på tværs af Danmark.

Franck Miljø- og Geoteknik betjener både private, offentlige og erhvervskunder over hele landet og er blandt de største uafhængige specialfirmaer i Danmark inden for geo- og boreteknik.

Med vores mangeårige erfaring kombineret med en stærk faglighed møder vi vores kunder i øjenhøjde – med respekt, åben dialog og en dyb forståelse af deres behov.

Hos Franck Miljø- og Geoteknik arbejder vi efter et stærkt værdigrundlag, som vi kalder KRUDT:

  • Kvalitet
  • Respekt
  • Udvikling
  • Dialog
  • Trivsel

Disse værdier er fundamentet for vores daglige arbejde og sikrer, at både vores kunder og medarbejdere ved, hvad vi står for.

Ring til os

47 33 32 00

Indhent tilbud